„Részletképzés és kompozíció” műegyetemi óra a Lechnerben

A historizmustól a lézerszkennelésig

Hauszmann Alajos volt a témája a Karácsony Tamás és Kern Orsolya építészek vezetésével az építész kar hallgatóinak a Lechner Központban április 20-án megtartott órának, amelynek keretében a diákok a tervtárral és a Tudásközpont építészirodájában alkalmazott korszerű módszerekkel is megismerkedtek.

Ahogy Hajnóczi Gyula egy tanulmányában írja, az építészettörténet célja a régmúlt építészetének megismerése a kortárs vagy még inkább a jövő sikeres építészete érdekében. Az építészet történetének tanulmányozása, a megelőző korok és a kortárs építészet közti kapcsolatok megtalálása tehát a jövő építészei számára alapvetően fontos. Ennek szellemében a BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszékének negyed- és ötödéves hallgatók számára meghirdetett Részletképzés és kompozíció című kurzusa legutóbbi óráján Hauszmann munkásságával, ezen belül elsősorban a Néhány szó a modern építészetről című művével foglalkozott. A téma apropóját a könyvnek a Lechner Központ által nemrégiben kiadott reprintje és az ennek kapcsán megjelent szakcikk adta.

Hauszmann érzékenyen reagált kora épületszerkezeti változásaira és ugyanígy abszolút „képben volt” az eszmei, művészeti áramlatokkal és a korabeli európai kortárs építészettel kapcsolatban is – mondta el az óra első részében megtartott előadásában Pesti Monika építészeti szakújságíró. Ezután Karácsony Rita művészettörténész Hauszmann vejéről, dr. Hültl Dezső építészről beszélt a hallgatóknak. Az óra témájához nagyon jó hátteret adtak a Lechner Központ szakkönyvtárában őrzött eredeti Hauszmann könyvek, amelyeket a kurzus résztvevői most kézbe is vehettek.

Egyúttal a Lechner Tudásközpont is bemutatkozott a diákoknak, Hámory Zsófia osztályvezető a tervtár rendelkezésükre álló szolgáltatásait ismertette, majd körbe is sétálhattak az itt raktározott rengeteg terv között Tóth Laura információkutató kalauzolásával. Zárásként Harmath Tamás és Kari Szabolcs építészek a Lechner Központ építészirodájában alkalmazott innovatív módszerek közül a lézerszkenneléssel nyert pontfelhőkön alapuló felmérési technikát mutatták be a hallgatóknak.

Képek forrása: Lechner Tudásközpont

Pesti Monika